6°C
ISPARTA HAVA DURUMU6°C Hafif Yağmur
BİZE ULAŞIN 0246 281 2004

İlçe Rehber

Gönen Belediyesi Isparta

Gölbaşı Köyü

- +

GÖLBAŞI KÖYÜ

 

Isparta Konya’ya bağlı iken Gölbaşı çiftliğinde bulunan bütün araziler Süleyman adında bir ağaya aitmiş. Köydeki tarihi binanın bu zat tarafından 1890’lı yıllarda yapıldığı tahmin edilmektedir. Süleyman Bey’in ölümünden sonra çiftlik oğlu Zühtü Demiralay’a kalır. 1944-45 yılları arasında zamanın devlet büyükleri arazinin parasını vermek suretiyle Zühtü Bey ve annesi Zarife Demiralay’dan satın alarak Kayı, Çerçin, Senir köylerinden 52 kişiye satılmıştır. Bu kişilerden bazıları çiftliğe 1945 yılında yerleşmişlerdir. Gölbaşı çiftliği 1949 yılında Tapu Kadastro Müdürlüğü tarafından sahibi olan kişiler üzerine parsellenmiştir. Civar köylerden insanlar bu çiftlikten arazi alarak köye yerleşmeye devam etmişlerdir. Ayrıca köye sonradan Eskişehir, Dinar ve değişik çevrelerden göçebeler gelerek yerleşmişlerdir.

Köy 1945-1950 yıllarında 20-15 hane ve nüfusu 100 civarındayken bir müddet böyle devam etmiştir. 1955 yılında köye 30 hane daha yerleşerek nüfus 250’ye çıkmıştır. 1960’lı yıllarda köye çevre köylerden yerleşmeler devam etmiş olup bir yandan da değişik yörelerden göçebeler de yerleşmişlerdir. 1960 yılından 1980 yılına kadar yerleşmeler devam  etmiş olup hane sayısı 120 civarına nüfus ise 649’e yükselmiştir.  Köye göçebelerden yerleşmeler devam etmektedir.

Köy çiftlik iken burada yaşayanlar patates, kendir ve kuru tahıl ekerek geçimlerini sağlıyorlardı 1950’li yıllarda bunların yanında hayvancılık başlamıştır. 1955 yılında Burdur  Şeker Fabrikası’nın yapılmasından sonra pancar üretimine geçilmiştir. 196’lı yıllarda gülcülük ve elmacılık üretimine geçilmiştir. Son yıllarda hayvancılık ve sebzecilik çok gelişmiştir. Bunun yanı sıra üzümcülük ve elmacılık da yapılmaktadır. Az da olsa kuru tahıla devam edilmektedir. Köyün genellikle gelir durumu iyidir.

Köyde bir cami bulunmaktadır. Bu caminin kadrolu imam-hatibi mevcuttur. Halk ve Kaymakamlığın katkıları ile bir imam evi yapılması çalışmaları devam etmektedir.

YORUM GÖNDERYorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir, üye olmak için tıklayınız.